גירושין ופרידות

גירושין ופרידות

במהלך 15 שנים, הייתי עורכת דין לגירושין וייצגתי את לקוחותי הרבים במסדרונות בתי המשפט למשפחה ובתי הדין הרבניים, וכן בביהמ"ש המחוזי והעליון. אהבתי לעבוד עם אנשים אמיתיים, על סיפוריהם המרגשים. אהבתי להיות חלק מחייהם, לפגוש את ילדיהם ולסייע להם במקום כה מורכב ומטלטל של החיים -  בשלב הגירושין וההתמודדות שלפני ואחרי. יחד עם זאת, הרגשתי שהמשמעות האמיתית שלי היא בסיוע לפתרון המשבר, בשיקום ובליווי התומך. לכן, במהלך השנים הפכתי גם למגשרת, למגשרת משפחתית ולמוסמכת בהליכי גירושין בשיתוף פעולה.  ואולם, בשלב מסויים הבנתי שנכון לי יותר ללוות את האנשים שפגשתי לא במסדרונות בתי המשפט, אלא מהפן הטיפולי. הבנתי שסיוע להם מהפן ההורי - איך להעביר את התקופה הקשה והמטלטלת הזו, עם כמה שפחות שריטות ופצעים לילדיהם ולהם - הוא חשוב לפעמים הרבה יותר, מהישג משפטי כזה או אחר.

עורכי דין לגירושין עוסקים רק בפן המשפטי: איזה צווים נוציא, איזה פסק דין נקבל, איך נשיג עמדת כוח משמעותית יותר על היריב... אולם בסופו של יום, כשהסערה חולפת, אתם הם אלה שנשארים בחייכם החדשים כגרושים, וצריכים לתת את התשובות לילדיכם. איזה ילדים הם יהפכו להיות לאחר מאבק גירושין קשה? האם הם יחוו רגרסיות (הרטבות, התנהגות ילדותית...)? האם אם יהיו מלאי כעס עליכם או על בני הזוג? האם הם יפרגנו לכם כשתמצאו אהבה חדשה, או ינתקו איתכם כל קשר כתוצאה מכך? האם הם יחוו ירידה בלימודים, פגישה בתפקוד החברתי, חרדות, הסתגרות, חציית גבולות מסוכנים כמו שימוש באלכוהול? רבים מהילדים להורים גרושים סובלים מטיפול לא נכון בתקופת הגירושין ו"סוחבים" איתם משקעים ונזקים שאף משפיעים עליהם בבגרותם. אבל זו לא גזירת גורל. טיפול נכון וליווי אחראי של ההורים במהלך תקופת הגירושין, לפניה ואחריה, יכול למנוע רבות מהתופעות הללו, ויותר מכך: לראות את הגירושין כהזדמנות ל"התחלה חדשה" ביחסים עם הילדים, ומנוף לחיבור מחודש איתם. זו גם התמודדות שכשהיא מבוצעת נכון, יכולה לבנות אצל ילדיכם - וגם אצלכם - כוחות עצומים ובניית דימוי עצמי חיובי.

לכן, כיום אני מנחת קבוצות הורים מטעם מכון אדלר, מדריכת הורים ומשפחות ומלוות משפחות או יחידים ומתמחה בתהליכי גירושין, כשהידע העצום שצברתי בעברי כעורכת דין וכפותרת סכסוכים משפחתיים מסייע לי גם בכובעי החדש. כמו כן אני מעבירה הרצאות וסדנאות במקומות שונים בארץ, וכותבת בלוג ב"סלונה".

לפני זמן מה התגרשתי מבן זוגי מזה 20 שנה, ולמדתי להכיר את הגירושין גם מהפן האישי. בביתי, ובקרב בנותי, אני מיישמת את ה"אני מאמין" שלי בנושאי גירושין והורות ומאמינה באימרה - "נשארים הורים". גם אני וגם בן זוגי מוודאים כי גם במהלך הגירושין, על הקושי, האבל והכעסים המלווים - עלינו לזכור את אחריותנו כהורים ולעמוד על כך שנשמור זה כל כבודו של זה. אני מאמינים שבנותינו ממשיכות להיות זכאיות לשני הורים אוהבים ומתפקדים ועושים את המירב כדי לשמור עליהן, גם ברגעים לא פשוטים.

זכרו: גם אתם יכולים לעשות זאת ולפעול לפי המוטו: "נשארים הורים", כדי לשמור על ילדיכם מפני משברים וטראומות שעלולים להיגרם כתוצאה מניהול לא נכון של סיטואציה כה מטלטלת. רגרסיות, ירידה בתפקוד החברתי והלימודי, כעסים והתרחקות אינם גזירות גורל של ילדי גירושין. ניתן למנוע כל זאת ואף להביא להעצמה של ילדיכם, וחזוק הקשר ביניהם לבינכם, באמצעות הדרכה וליווי מתאימים וקצרי מועד. ביחד, נעביר את ילדיכם את הים הסוער הזה - ונוציא אותם מחוזקים ומלאי אמונה בעצמם ובכם.