ליווי משפחות מורכבות

ליווי משפחות מורכבות

אחרי שהתגרשתי, למדתי להכיר את הגירושין גם מהפן האישי. בביתי ובקרב בנותי, אני מיישמת את ה"אני מאמין" שלי בנושאי גירושין והורות ומאמינה באימרה - "נשארים הורים". גם אני וגם בן זוגי מוודאים כי גם במהלך הגירושין, על הקושי, האבל והכעסים המלווים - עלינו לזכור את אחריותנו כהורים ולעמוד על כך שנשמור זה כל כבודו של זה. אני מאמינים שבנותינו ממשיכות להיות זכאיות לשני הורים אוהבים ומתפקדים ועושים את המירב כדי לשמור עליהן, גם ברגעים לא פשוטים.
בד בבד, בן זוגי לשעבר וגם אני קשרנו את עתידנו בבני זוג אחרים, ולהם ילדים משלהם; כך נולדו שתי משפחות מורכבות חדשות. ואכן, אלה משפחות מורכבות לא רק בשמן, אלא במכלול היחסים והאתגרים שהן מייצרות. בכל יום עולות שאלות ודילמות חדשות: האם לעבור להתגורר ביחד? ומה עושים עם חלוקת החדרים של הילדים "שלי" ו"שלך"? האם בן הזוג רשאי להתערב בחינוך הילדים שאינם שלו? האם באפשרותו להציג להם גבולות? מה עושים בארוחות יום שישי - האם לערוך ארוחות משותפות? ומה עם בני

הזוג לשעבר - איזה יחסים כדאי לכונן איתם? ומה עושים באירועים משפחתיים כגון חתונה או, להבדיל, שבעה? כל אלה שאלות והתלבטויות שמצריכות ליבון משותף; אלא שפעמים רבות שאלות אלה מביאות למריבות ועימותים בגלל ראיית עולם או הרגלים שונים של בני הזוג.
בקליניקה הפרטית שלי, אני מלווה משפחות מורכבות בבירור השאלות הללו ואחרות. אני מאמינה שמשפחות מורכבות הינן משפחות שיש בהן יופי ואמת מיוחדים: הן נבנות מתוך אופטימיות ואהבה לאחר משבר גדול, ומוכיחות עד כמה האהבה והיחסים חשובים לנו. יתרה מכך: אנו בונים משפחות מורכבות אחרי שהתנסינו במערכות יחסים קודמות ויש לנו ידע ונסיון חיים שלא היה לנו בנישואינו הראשונים. אם נדע ביחד להציף את כל מה שלמדנו, להכיר ולכבד את ההבדלים שבינינו, ולשים את האהבה במרכז, נוכל להתגבר על הבעיות ולבנות עתיד מאושר לנו ולילדינו.